Pałac w Większycach

Pałac w Większycach, rok 1905.

źródło: sokoliszlak.cba.pl

Dnia 7 listopada 2016 roku udałem się na poszukiwania pałacu do wsi Większyce (niem. Wiegschütz) w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Reńska Wieś. 

Pałac w Większycach wzniesiony został w połowie XIX wieku.
Zakończenie budowy datuje się na rok 1871, wcześniej wyburzono drewniany dwór i na jego miejscu postawiono pałac. Majątek był w posiadaniu radcy handlowego Marca Heymanna, natomiast w 1912 roku pałac został sprzedany Emilowi Phyrkoschowi, właścicielowi jednych z większych w tamtym czasie zakładów chemicznych nawozów sztucznych w Raciborzu. Tuż przed II wojną światową Emil Pyrkosch przekazał całą posiadłość na cele społeczne, w konsekwencji założono tutaj przedszkole, które działało do 1939 roku. W czasie wojny, pod patronatem Czerwonego Krzyża, w pałacu mieścił się szpital dla oficerów niemieckich natomiast w czasie wyzwolenia dla żołnierzy radzieckich. Od 1946 do 1986 roku pałac zaadoptowano na potrzeby Uniwersytetu Ludowego. Od 2003 roku zabytek stanowi własność prywatną. Pałac przeszedł renowację, która nie należała do łatwych i szybkich. Na obecny moment mieści się tam restauracja. Budynek otacza ogromny park z cennym starodrzewiem oraz malowniczym stawem. W pobliżu parku znajdowało się niegdyś rozległe torfowisko, do lat pięćdziesiątych XX wieku rezerwat przyrody. W okresie PRL-u zniszczone poprzez przekopanie rowów odwadniających.

Warto zatrzymać się choć na chwilę w tamtejszym pałacu, w którego pięknych wnętrzach znajduje się restauracja. Pałac odzyskał swój dawny blask i wygląda dosłownie jak z bajki. 


Źródła, z których korzystałem:
palacwiekszyce.pl
pl.wikipedia.org
sokoliszlak.cba.pl

UWAGA!

Fotografie, które są zamieszczone na stronie pochodzą przede wszystkim z zasobów domeny publicznej oraz materiałów nadesłanych przez czytelników. Nie jestem w stanie przeanalizować wszystkich zdjęć. Jeżeli zauważyłeś naruszenie praw autorskich, poinformuj mnie korzystając z formularza na głównej stronie w zakładce "Kontakt". Dziękuję za zrozumienie.

Subskrybuj ten serwis przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten serwis i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Napisane przez: l3uka

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz