MS „Kędzierzyn”

"MS" KędzierzynGłoś sławę polskich stoczniowców, marynarzy i chemików. Nadaję ci imię Kędzierzyn. Te słowa dokładnie 46 lat temu, 29 sierpnia 1970 roku wypowiedziała Maria Szypowska, warszawska powieściopisarka, matka chrzestna statku.

Pływał głównie po morzach Bałtyckim, Północnym, Śródziemnym oraz na Oceanie Atlantyckim. W ładowniach przewoził węgiel, zboże oraz siarkę. Napędzany był mazutem, a obsługiwała go 26-osobowa załoga. Z Kędzierzynem łączyła go nie tylko nazwa, ale i sympatia marynarzy do stolicy polskiej chemii, jak wówczas określano tę niewielką miejscowość (Koźle było wówczas osobnym miastem, z Kędzierzynem połączyło się dopiero w 1975 r.)

Po 20 latach MS "Kędzierzyn" był już mocno wyeksploatowany. Kupił go iberyjski armator i zmienił nazwę na "Finestone". Dwa lata później drobnicowiec odbył swój ostatni rejs do jednej z indyjskich stoczni. Tam go zezłomowano.


 

Źródła z których korzystałem:
NTO.pl

UWAGA!

Fotografie, które są zamieszczone na stronie pochodzą przede wszystkim z zasobów domeny publicznej oraz materiałów nadesłanych przez czytelników. Nie jestem w stanie przeanalizować wszystkich zdjęć. Jeżeli zauważyłeś naruszenie praw autorskich, poinformuj mnie korzystając z formularza na głównej stronie w zakładce "Kontakt". Dziękuję za zrozumienie.

Subskrybuj ten serwis przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten serwis i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Napisane przez: l3uka

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz