„GRAF ZEPPELIN” NAD KĘDZIERZYNEM-KOŹLEM

Graf Zeppelin nad Koźlem. Górny Śląsk. Zdjęcie lotniczePod dowództwem dr Hugo Eckener'a 5 lipca 1931 roku nad Koźlem ( Cosel O.S ) przeleciał sterowiec "Graf Zappelin", który był niesamowitą sensacją. Jego ogromne rozmiary potęgował lot na wysokości kilkuset, a czasem nawet kilkudziesięciu metrów. Dziś temat dosyć kontrowersyjny.. 

Przelot utrwalony został na widokówce, którą jest zdjęcie lotnicze opatrzone podpisem „Graf Zeppelin uber Cosel O-S. Fligeraufnahme” (Graf Zeppelin nad Koźlem. Górny Śląsk. Zdjęcie lotnicze). Fotografię wykonano nad kozielską Wyspą, na której widać sterowiec przelatujący nad miastem. Pod nim znajdują się kozielskie budowle, most na Odrze oraz płynące po niej barki. 

Widokówkę tę zakupił przed kilku laty Bogusław Rogowski¹ za kilkanaście marek w jednym z antykwariatów w Dusseldorfie. Gdy przyjechał do Polski rozpoczął starania aby dowiedzieć się czegoś na temat sfotografowanego wydarzenia. Fakt przelotu sterowca odnotowany został w księdze parafialnej Zakrzowa (gm. Polska Cerekiew). Zapisano tam, że „sterowiec Graf Zeppelin” przelatywał też nad Steblowską Górą, która znajduje się na południu wioski (położona jest 12 km od Koźla), a trasa przelotu tego statku powietrznego wiodła z Fridrichshafen znad Jeziora Bodeńskiego do Gliwic.

Potwierdzenie tego wydarzenia znalazł również w jednym z wydań „Coseler Stadblat²”. Autor notatki informował, że 5 lipca 1931 roku nad miastem przelatywał sterowiec „Graf Zeppelin” Nr 147, a jednym z 20 pasażerów był kozielski kupiec Stanislaus Maus, mieszkający przy Kasarenstrasse 9 - opowiada Rogowski.

Gdy statek powietrzny zbliżał się do Koźla, pasażer poprosił kapitana sterowca Hugo Eckera, aby nieco zboczył z zaplanowanej wcześniej trasy lotu i skierował się nad kozielski Rynek. Nie podano jakich argumentów użył pasażer, odnotowano jednak, że kapitan skierował sterowiec w pobliże ratusza, obniżył pułap i zwolnił szybkość przelotu w pobliżu wierzy ratuszowej. Tam „zakołysał” trzykrotnie dziobem, chcąc niejako pokłonić się miastu. Pasażer z Koźla zaś wychylił się z okna kabiny nawigacyjnej i pomachał mieszkańcom kozielską flagą. Po kilku minutach sterowiec powrócił na swój kurs, poleciał nad Wyspę na Odrze, gdzie został sfotografowany i skierował się w stronę Gliwic. Tam zgodnie z planem zacumował na lotnisku i wysadził pasażerów. Wątpliwości, co do autentyczności "kozielskiego pokłonu" "Grafa Zeppelina" może jednak budzić fakt, że ówczesnych redaktorów często ponosiła fantazja.

Sterowiec „Graf Zeppelin” był kolosem, którego długość przekraczała rozmiar dwóch boisk piłkarskich. Jego wysokość porównywalna była z kilkunastopiętrowym budynkiem. Poruszał się w powietrzu niemal bezgłośnie i robił ogromne wrażenie, a nawet wywoływał sensację.

Dlaczego jednak sama fotografia jest kontrowersyjna?
Zdjęcie zeppelina nad Koźlem jest bowiem łudząco podobne do oficjalnych fotografii z przelotu sterowca nad Wołczynem, Raciborzem czy Gliwicami. Na każdej z nich statek powietrzny widziany jest dokładnie z tej samej perspektywy, zmieniają się jedynie miasta w tle i podpisy, natomiast sam lot odbył się na pewno. 

 

LZ 127 Graf Zeppelin – sterowiec szkieletowy wybudowany w Niemczech w okresie międzywojennym przez wytwórnię Luftschiffbau Zeppelin GmbH z Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim. Parametry techniczne sterowca LZ-127 Graf Zeppelin:

 • długość 236,6 metrów,
 • średnica: 30,5 metrów,
 • pojemność 105 000 m³, w tym:
 • gaz nośny (wodór): ok. 75 000 m³,
 • gaz napędowy (gaz Blaua): ok. 30 000 m³,
 • masa własna: 58 000 kg,
 • masa użyteczna: 15 000 kg,
 • napęd: 5 umieszczonych w gondolach silników Maybach o mocy 388 kW (530 KM) każdy,
 • prędkość maksymalna: 128 km/h,
 • prędkości przelotowe były zwykle niższe, oscylując wokół 100-110 km/h, w zależności od siły i kierunku wiatru, który wpływał na prędkość i zasięg sterowca,
 • zasięg: 10 000 km, niektóre źródła podają 12 000 km, (patrz uwagi odnośnie wiatru powyżej),
 • liczba pasażerów: 20,
 • liczba członków załogi: 40.

¹ - Bogusław Rogowski - miłośnik historii miasta, ma za sobą kilka napisanych książek.
² - Kozielska gazeta lokalna


Źródła z których korzystałem:
NTO.pl
en.wikipedia.org

UWAGA!

Fotografie, które są zamieszczone na stronie pochodzą przede wszystkim z zasobów domeny publicznej oraz materiałów nadesłanych przez czytelników. Nie jestem w stanie przeanalizować wszystkich zdjęć. Jeżeli zauważyłeś naruszenie praw autorskich, poinformuj mnie korzystając z formularza na głównej stronie w zakładce "Kontakt". Dziękuję za zrozumienie.

Subskrybuj ten serwis przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten serwis i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Napisane przez: l3uka

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz