Belweder – Pawilon ogrodowy w Sławięcicach

Belweder w SławięcicachDnia 5 listopada udałem się na poszukiwania belwederu, który znajduję się w Sławięcicach, dzielnica Kędzierzyna-Koźla. Pogoda dosyć ponura, ciemno i zimno, ale nie przeszkodziło mi to, aby poznać bliżej kolejne miejsce warte uwagi. Przed wyjazdem szybkie rozglądnięcie się na mapie i ruszam w drogę. Niestety na mapach znalezionych w internecie położenie belwederu różni się znacząco o około ~1,5km. Krążąc po lesie, natknąłem się na dosyć ciekawą kapliczkę, ale to nie o niej będę mówić. Wracając do samochodu przechodziłem przez osiedle i kątem oka ujrzałem dach belwederu.. Okazało się, że jest on nie daleko głównej drogi, nie w żadnym lesie tylko na jego skraju.

Pawilon ogrodowy "Belweder" - "Rondel" (niem. Rondelschloss) Został wybudowany w latach 1716-1720 przez hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma. Późnobarokowy, był elementem całego kompleksu ogrodów francuskich i angielskich. Wzniesiony na planie kwadratu z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach. Posiadał przepiękne barokowe wnętrza klasycystyczne, malowidła ścienne. Budynek nierozerwalnie związany z legendą hrabiny von Cosel, żony A. von Hoyma, faworytą Króla Polski i elektora saskiego Augusta II Mocnego. Po II wojnie światowej rondel stał się własnością PGR, a od 1996 roku zabytek barokowej sztuki architektonicznej znajduje się w rękach prywatnych.

Najciekawsza legenda związana z belwederem, miała miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to hrabia von Hoym, sprawował funkcję saskiego i polskiego ministra przy boku króla polskiego i elektora saskiego Augusta II Mocnego. August von Hoym był w latach 1703 – 1706 mężem Anny Konstanty von Brockdorf – hrabiny von Cosel, która świeżo po poślubieniu swojego męża przyjechała z jego posiadłości Pulsnitz do Drezna i tam stała się przyjaciółką króla, wywierając przez dziewięć lat duży wpływ na jego politykę.

W 1716 roku Anna Brockdorf – hrabina Cosel utraciła swoje znaczenie na dworze w Dreźnie, została aresztowana i pozostałe 49 lat swojego życia spędziła pod strażą na zamku Stolpen. Mieszkańcy Sławęcic do takiego stopnia powtarzali legendę związaną z hrabiną von Cosel, że została ona odnotowana przez kronikarzy. Głosi ona mianowicie, że w tak zwanym rondlu zamieszkiwała bardzo często hrabina von Cosel. Była ona przetrzymywana w tym pięknym budynku w trakcie koronacji Augusta II Mocnego na króla Polski oraz w momentach kiedy naprzykrzała się królowi. Domniemanie tego faktu może być wysoce prawdopodobne, gdyż zarówno jej nieprzejednany wróg Flemming, który doprowadził do jej uwięzienia, jak i jej były mąż von Hoym, byli właścicielami Sławięcic. Można więc przypuszczać, że piękna Anna gościła w dobrach sławięcickich.

Sam tytuł hrabiny von Cosel związany jest z okolicami Sławięcic. Historycy jednak wiążą tytuł „von Cosel” z dobrami kozielskimi w byłym księstwie opolskim, jednakże nigdy nie były one w posiadłościach metresy Augusta II Mocnego. Anna von Brockdorf przeżyła zarówno Augusta II Mocnego, jak i swojego męża von Hoyma. Taki sam los spotkał jej ulubiony Rondel. Z całego kompleksu pałacowo – ogrodowego, barokowy belweder został najlepiej zachowany.

Dziś niestety belweder z dnia na dzień popada w ruinę, idąc powoli w zapomnienie..

 

Subskrybuj ten serwis przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten serwis i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Napisane przez: l3uka

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Belweder – Pawilon ogrodowy w Sławięcicach"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback

[…] Belweder – Pawilon ogrodowy w Sławięcicach […]

wpDiscuz